Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı, insanların genel sağlıkları için asla ihmal edilmemelidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı ile ilgili sağlık hizmetlerine erişim çok önemlidir. Özel ambulans, bu hizmetlere ulaşımda önemli bir rol oynayabilir.

Ağız ve diş sağlığı, insanların ağız ve dişlerinin sağlıklı olmasını hedefler. Ağız ve diş sağlığı, ağız ve dişlerin temizliği, bakımı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli olan hizmetleri kapsar. Ağız ve diş sağlığı, ağız ve dişlerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar ve aynı zamanda ağız ve dişlerin estetik görünümünü de etkiler.

Ağız ve diş sağlığı, dişlerin çürük olmaması, diş etlerinin sağlıklı olması ve ağız içinde doğal olarak bulunan bakterilerin dengelenmesini hedefler. Ağız ve diş sağlığı için çeşitli hizmetler mevcuttur ve bu hizmetler arasında dişlerin temizliği, diş etlerinin tedavisi ve dişlerin tamiri gibi hizmetler bulunur.

Eksik dişlerin onarılmasında kullanılan en önemli materyal zirkonyumdur. Öncelikle diş hekimi silikondan yapılmış ölçü maddesi kullanarak eksik dişi olan hastanın ağız içerisinin ölçüsünü alır ve diş laboratuvarına gönderir. Diş laboratuvarında bu ölçü ile hastanın ağzının alçı modeli oluşturulur. Bu alçı model profesyonel bir diş teknisyeni tarafından bir kaç işlemden geçirildikten sonra üç boyutlu tarayıcılarla taranarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamında hastanın eksik dişi yerine gelecek zirkon diş (protez diş) tasarlanır. Ardından dental CNC’ler kullanılarak zirkonyum maddesi işlenip tasarlanan zirkon diş (zirkon altyapı) elde edilir. 1500 santigrat derecede bir kaç saat sinterlenir. Alçı modele üzerinde ağıza oturup oturmadığı kontrol edilir. Gerekli görülen yerler tesviye edilerek alınır. Gerekiyorsa hasta çağrılarak prova yapılır. Zirkon altyapının hasta üzerinde tam olarak oturduğuna emin olunduktan sonra üzerine porselen kaplama yapılır. Bu şekilde üretilen protez Diş Hekimi tarafından hastaya takılır. Bu işleme zirkon kaplama da denir.

Zirkon kaplama diş tedavisi Başakşehir Dişçi hizmeti veren Seramik Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde verilmektedir.

Share:

Bir yanıt yazın